Wrogowie włosów. Czego unikać, aby mieć piękne włosy?

Pielęgnacja włosów to nie lada wyzwanie. Dobór odpowiednich kosmetyków. Nauczenie się prawidłowych technik mycia, czesania albo stylizacji. Zrozumienie potrzeb naszych włosów. Wszystko to jest niezwykle ważne. Do tego dochodzi jeszcze szereg rzeczy, które są szkodliwe dla naszych włosów. Czego trzeba unikać, żeby nasze włosy były zdrowe?

Zagrożeń dla włosów jest bardzo dużo. Nie wszystko jesteśmy w stanie kontrolować, ale większość da się zminimalizować.

Trzeba je tylko poznać. Oto najwięksi wrogowie włosów.

SEBUM

Wydzielina produkowana przez gruczoły łojowe znajdujące się w skórze głowy to właśnie sebum. To naturalna ochrona dla naszej skóry, która ogranicza szkodliwe działanie słońca, temperatury lub czynników mechanicznych. Niestety nadmierne wydzielanie sebum jest szkodliwe dla włosów. Powoduje szybsze przetłuszczanie się włosów. Nadprodukcja sebum może prowadzić też do miejscowych stanów zapalnych i przedwczesnego starzenia się skóry.

SŁOŃCE

Promieniowanie słoneczne jest szkodliwe dla naszej skóry i włosów, mimo że ciepłe promyki słońca padające na naszą twarz wydają się z pozoru przyjemne. Trzeba wiedzieć, że promienie słonecznej niszczą kolagen, czyli strukturalne białko odpowiadające za elastyczność. Osłabienie włosów często spowodowane jest właśnie ubytkami kolagenu. Poza tym słońce może znacznie wysuszać włosy, przebarwiać je i przepalać szczególnie na końcach.

STRES

To prawda, że stres motywuje i działa korzystnie na organizm. Jednak tylko w odpowiednich ilościach. Badania dowodzą, że przewlekły stres zaburza przepływ tlenu w organizmie. Co to oznacza dla włosów? Więcej wolnych rodników, które przyspieszają starzenie się komórek. Skóra i włosy stają się ziemiste, matowe i osłabione. Stres działa również niekorzystnie na odporność.

PAPIEROSY

O szkodliwości palenia nie trzeba nikogo raczej przekonywać. Warto jednak wiedzieć, jak papierosy wpływają na kondycję włosów. Otóż palenie prowadzi do zaniku włókien elastynowych, które odpowiadają za sprężystość skóry głowy. Trzeba wiedzieć, że substancje zawarte w papierosach łatwo przenikają do wnętrza włosów i znacznie je osłabiają.

STYLIZACJA

Poddawanie włosów stylizacji nie jest szkodliwe samo w sobie. Niestety nieumiejętna stylizacja włosów prowadzi do trwałych uszkodzeń włosów. Wpływ na ich kondycję może mieć np. wysoka temperatura, która powoduje nadmierne odchylanie łusek, przesuszanie i przepalanie włókien. Szkodliwe mogą być też ciężkie i naszpikowane chemią produkty do stylizacji. Dodatkowo łatwo w tym przypadku o uszkodzenia mechaniczne włosów np. złamanie, wyrwanie.