Jak bezpiecznie farbować włosy?

Refleksy, ombre, piksele i stemple. Właśnie w taki sposób kobiety farbują włosy. Większość z nich robi to w salonie kosmetycznym. Jednak niektóre wolą samodzielnie koloryzować pasemka. Jeżeli i ty chciałabyś farbować włosy w domu, sprawdź, jak zrobić to bezpiecznie.

Farbowanie włosów w domu – czy to bezpieczne?

Jasne, że tak. Jeżeli używasz takich samych produktów, co w salonie fryzjerskim, masz pewność, że efekt będzie zachwycający. W farbach do włosów znajdują się takie składniki, które muszą spełniać odpowiednie wymogi bezpieczeństwa. Jedynym zagrożeniem dla wrażliwej skóry głowy mogą być alergeny, znajdujące się w niektórych produktach koloryzujących. Przed każdym farbowaniem możesz zrobić próbę uczuleniową. Niewielką ilość farby nałóż na skórę za uchem. Jeśli po 24 godzinach nie wystąpi żadne podrażnienie, możesz śmiało używać produktu.

Jaki rodzaj koloryzacji wybierać?

Farby do włosów dzielimy na trzy grupy: koloryzacja nietrwała, koloryzacja półtrwała i koloryzacja trwała. Produkty z pierwszej grupy oznaczone są cyfrą 1. Efekt utrzymuje się do około ośmiu myć. W składzie takich produktów nie ma składników utleniających, a pH zbliżone jest do naturalnego pH włosów. Barwniki pozostają na powierzchni pasemek. Do drugiej grupy zalicza się kosmetyki oznaczone numerem 2. Efekt utrzymuje się do około 25 myć. Pigmenty zawarte w tych preparatach osadzają się tuż pod osłonką włosów. Farby z dwójką polecane są osobom ze zniszczonymi i przesuszonymi pasemkami. Do ostatniej grupy zaliczają się produkty, które zapewniają najtrwalszy efekt. Oznaczone są cyfrą 3. Stosując takie farby, należy przestrzegać pewnych zasad. Odstęp pomiędzy kolejnymi koloryzacjami powinien wynosić 4 tygodnie. Włosy i skóra głowy muszą być w dobrej kondycji.

Czy włosy farbowane trzeba pielęgnować specjalnymi kosmetykami?

Oczywiście, że tak. Ufarbowane włosy są wrażliwe na promieniowanie słoneczne, dlatego bardzo ważne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków. Aby zapobiec blaknięciu koloru, używaj produktów z filtrem UV. Dobrze sprawdzą się także kosmetyki z zawartością olejków, substancji nawilżających i przedłużających kolor.