Czy farbowanie, prostowanie i robienie loków niszczą włosy?

Która z kobiet nie lubi, kiedy fryzjer zajmuje się jej włosami? Czesze, układa, podcina i pielęgnuje. Jednak nie zawsze mamy pewność, co znajduje się w kosmetykach wykorzystywanych podczas stylizacji. Przekonaj się, czy farbowanie, prostowanie i robienie loków niszczą włosy.

Jeżeli twoje włosy są suche, matowe, wypadają lub łamią się, oznacza to, że zniszczyłaś je częstą zmianą koloru. Farbowanie niszczy strukturę włosów, powoduje poważne uszkodzenia, osłabia mieszki włosowe. Zmiana koloru pasemek z ciemnego brązu na blond drastycznie je obciąża i szkodzi skórze głowy. Regeneracja włosów zajmie więcej czasu niż jeden zabieg farbowania. Stosuj zatem farby ziołowe z mniejszą zawartością amoniaku, a do pielęgnacji wykorzystuj kosmetyki odżywcze i wzmacniające oraz olejki kosmetyczne.

Zbyt częste stosowanie prostownicy, lokówki, suszarki lub innych urządzeń wytwarzających wysoką temperaturę również może pogorszyć kondycję włosów. Gorące powietrze prowadzi do zmniejszenia poziomu wody w wewnętrznych strukturach włosów i tym samym utraty keratyny. W efekcie pasemka stają się przesuszone, szorstkie, pozbawione blasku, łamliwe. Skóra głowy natomiast jest podrażniona, pojawia się łupież i alergie.

Do stylizacji włosów na gorąco stosuj kosmetyki termoochronne, a po zakończonym zabiegu modelowania fryzury – produkty nawilżające.

W podobny sposób działają na włosy kosmetyki służące do stylizacji. Chodzi tu o lakiery, pianki i utrwalacze. Częste korzystanie z tych preparatów negatywnie wpływa na stan pasemek i skóry głowy. Włosy częściej wypadają, łamią się, są przesuszone i matowe. Wymienione wyżej kosmetyki zawierają alkohol i dużo substancji chemicznych. Podczas stylizacji wykorzystuj takie metody, które podwoją objętość włosów i to bez stosowania kosmetyków utrwalających. Susz włosy na szczotce, stosuj olejki lub odżywki pielęgnacyjne.

Ciasne upięcia i stosowanie nieodpowiednich akcesoriów również prowadzi do pogorszenia kondycji włosów. Osłabieniu ulegają cebulki włosowe, a pojedyncze włosy są wyrywane wraz ze zdejmowaniem ozdób z metalowymi elementami. Zrezygnuj z mocno związanych koków lub splecionych warkoczy na rzecz luźnych upięć lub rozpuszczonych włosów. Postaw na miękkie frotki, materiałowe opaski i lekkie spinki.