Sauna na włosy. Dlaczego warto poddać się takiemu zabiegowi?

Jak możemy przeczytać u Anwen, założycielki jednego z najpopularniejszych blogów o pielęgnacji włosów, „podwyższona temperatura, a czasem i wilgotność powietrza sprawiają, że składniki maski będą miały szansę skuteczniej zadziałać”. Faktycznie sprawdza się to w praktyce. Popularność zabiegów SPA dla włosów (np. sauny) również to potwierdza.

Nasze włosy każdego dnia narażone są na uszkodzenia związane z wieloma różnymi czynnikami. Niekorzystne dla nich jest słońce, woda i wiatr. Ich stanu wcale nie polepsza noszenie czapek. Bardzo szkodliwe są wszelkiego rodzaju zabiegi fryzjerskie, np. farbowanie, rozjaśnianie lub trwała ondulacja. Włosy mogą tracić swoją elastyczność i witalność także przy nadmiernym stosowaniu żeli, pianek i lakierów. Warto pamiętać: im bardziej zniszczone włosy, tym większa ich podatność na kolejne uszkodzenia.

Pomóc może sauna na włosy, która poprawia i przyspiesza wchłanianie składników odżywczych we włosy. Jej działanie można określić w skrócie jako potęgowanie efektu, jaki daje zastosowanie maski lub odżywki. Włosy stają się jeszcze bardziej sprężyste i lśniące. To zasługa ciepła i wilgoci, którym poddane są włosy w trakcie zabiegu. Widoczna część włosa to łodyga, która zbudowana jest z rdzenia, kory i otaczającego ją zrogowaciałego naskórka w formie łusek. Pod wpływem sauny zafundowanej włosom łuski otwierają się, dzięki czemu substancje odżywcze mają możliwość ekspresowo wniknąć w głąb łodyg.

Jak wygląda zabieg sauny na włosy?

Nie jest to sauna w dosłownym sensie. Chociażby ze względu na to, że temperatura jest dużo niższa. Włosy poddawane są działaniu temperatury nie wyższej niż 40 st. Celsjusza. Od tradycyjnej sauny tę na włosy odróżnia sposób wykonywania zabiegu. Na dwukrotnie umyte włosy z zaaplikowaną odżywką nakłada się aparat w kształcie kopuły. Przypomina fryzjerskie suszarki, ale jest nieco większy. Pod kopułą z rozmieszczonych równomiernie otworów wydobywa się para wodna. Włosy poddawane są działaniu ciepła i wilgoci. Cały zabieg trwa około 20 minut, a po tym czasie włosy powinny być jeszcze wypłukane ciepłą i letnią wodą na przemian.