Domowe sposoby: czym zastąpić suchy szampon?

Suchy szampon króluje w domach wielu kobiet za sprawą marki Batiste, która spopularyzowała ten produkt. Zaopatrujemy się w suche szampony, bo dzięki nim możemy szybko przywrócić włosom świeżość, gdy brakuje czasu lub skończył się nam tradycyjny szampon. Awaryjny ratunek nie działa zawsze – co zrobić, gdy zabrakło suchego szamponu lub nasze włosy źle znoszą jego działanie? Podpowiadamy, jakie są zamienniki suchych szamponów.

Jak działa suchy szampon?

Zadaniem suchego szamponu jest odświeżenie włosów lekko przetłuszczonych. Dzieje się tak, bo składniki zawarte w takim szamponie dobrze absorbują wilgoć i wchłaniają niepotrzebne sebum, a dodatkowo dają efekt zmatowienia przetłuszczonej skóry głowy. Aby skutecznie zastąpić suchy szampon, trzeba znaleźć produkt, który będzie spełniał te zadania.

Puder dla dzieci

Najpopularniejszym zamiennikiem dla suchego szamponu jest sypki puder dla dzieci. Zawarty w nim talk świetnie absorbuje wilgoć, a dodatkowo nie podrażnia skóry, bo zawiera delikatne substancje łagodzące. Niemowlęca zasypka nadaje włosom delikatnego zapachu, a więc odświeżenie jest kompletne.

Puder bambusowy

Produktem działającym podobnie do talku jest bambusowy puder utrwalający, który także dobrze wchłonie wilgoć i nada matowego efektu. W tym przypadku nie ma jednak wyraźnego zapachu, a skład jest ubogi w cynk (standardowy dla dziecięcych produktów). Puder może być za to wzbogacony jedwabiem, który pozytywnie wpłynie na włosy.

Indyjskie pudry ziołowe

Zamiennikiem suchego szamponu ze Wschodu są ziołowe pudry indyjskie, które mają bardzo wiele właściwości, poza odświeżaniem przetłuszczonej skóry głowy. Mogą przyspieszać porost włosów, eliminować problem wypadania lub zapobiegać siwieniu. Jednak nie w każdym domu indyjski puder ziołowy się znajdzie, a jego specyficzny zapach nie będzie odpowiadał wszystkim.

Skrobia ziemniaczana (+ kakao)

Po zamienniki suchego szamponu można sięgnąć także do kuchennej szafki. Bardzo dobrym pochłaniaczem wilgoci i tłuszczów jest skrobia ziemniaczana (lub kukurydziana), która jest zdecydowanie najtańszą opcją. Brunetki mogą mąkę ziemniaczaną zmieszać z kakao, aby uzyskać ciemniejszy produkt odświeżający, który nie będzie widoczny na włosach. Kakao ma podobne właściwości, a dodatkowo pięknie pachnie.