Pięć podstawowych zasad zimowej pielęgnacji włosów

Najmniej korzystnym okresem dla włosów jest zima, w trakcie której tracimy wiele składników odżywczych i jesteśmy narażeni na działanie niezbyt korzystnych czynników zewnętrznych. Nie powinno być żadnym zaskoczeniem, że wraz ze zmianą pory roku, musi zmieniać się nasza pielęgnacja włosów. Jak dbać o włosy zimą? Przedstawiamy pięć zasad.

#1 Obowiązkowe noszenie czapki

Kobiety często nie chcą nosić czapek, bo nie da się ukryć, że fryzura po zdjęciu nakrycia głowy nie wygląda dobrze. Ważniejsze jednak powinno być dla nas zdrowie włosów, a nie nienaganna stylizacja. Niskie temperatury i mroźny wiatr wpływa negatywnie na całą strukturę włosa, a także na cebulki, które mogą się uszkodzić.

Nie powinno się rezygnować z noszenia czapki zimą, ale należy wybierać te luźniejsze, uszyte z wełny, bawełny lub delikatnych materiałów. Nie zapominajmy także o praniu czapki – po każdym takim odświeżeniu możemy wypłukać czapkę w płynie do płukania tkanin lub spryskać jej wnętrze płynem antystatycznym, który zapobiegnie elektryzowaniu się włosów.

#2 Delikatne mycie i odżywianie

Niezaprzeczalnie kondycja włosów zimą jest osłabiona, a więc trzeba pielęgnować je tak, żeby nie pogorszyć tego stanu. Myjąc włosy zimą wybierajmy produkty delikatnie i stosujmy naprzemiennie mycie szamponem z odświeżaniem samą odżywką. Włosy pod czapką przetłuszczają się szybciej, musimy myć je częściej, a więc zadbajmy o to, żeby nie obciążać ich ciężkimi produktami.

W zimowej pielęgnacji włosów bardzo ważne jest też prawidłowe odżywianie włosów. Zimą świetnie sprawdzą się naturalne oleje roślinne i wszystkie produkty pielęgnacyjne na bazie tych olejów. W trakcie chłodniejszych miesięcy wybierajmy przede wszystkim preparat o bogatszym składzie, z większą ilością emolientów, także te z silikonami oraz parafiną, ale za to bez gliceryny.

#3 Ograniczone użycie suszarki

W trakcie zimy włosy są narażone na działanie bardzo suchego i ciepłego powietrza, np. w samochodzie, autobusie, ogrzewanych pomieszczeniach. W tym czasie opłaca się uchronić nasze włosy przed dodatkowym działaniem suchego i ciepłego powietrza z suszarki. Najlepiej, aby włosy zimą wysychały naturalnie, a jeśli nie jest to możliwe, warto używać suszarki z jonizacją i wysuszać włosy jedynie w 80% pozostawiając je do samodzielnego doschnięcia.

#4 Odpowiednio bogata dieta

Nie ma się co oszukiwać – to, co jemy, ma znaczący wpływ na stan naszych włosów. Jeśli nie dostarczymy włosom odpowiedniej ilości składników odżywczych to odbije się na ich kondycji w zimowych miesiącach, kiedy zapotrzebowanie na witaminy i mikroelementy jest ważne. Pielęgnacja tylko od zewnątrz nie będzie skuteczna, jeśli w naszej diecie nie znajdą się wartościowe produkty, które wzbogacą strukturę skóry i włosów od środka.

#5 Uczesanie na wagę złota

Zimowa aura nie sprzyja włosom, dlatego trzeba ograniczyć ryzyko dodatkowego uszkodzenia np. mechanicznego. W chłodne dni, pod czapkę, lepiej sprawdzi się warkocz lub dobieraniec. Unikniemy potarganych włosów pod zdjęciu czapki, a końcówki będą zabezpieczone.