Pielęgnacja włosów zimą. Jak zadbać o włosy będąc na nartach?

Porą roku, która wyrządza włosom największą szkodę, jest mroźna zima. Niskie temperatury, siarczysty mróz, chłodne wiatry i dużo wilgoci w otoczeniu – to wszystko wpływa na fakt, że włosy są dużo bardziej podatne na niszczenie. O ile lubimy zimowe wieczory spędzać w domu, jesteśmy w dobrym położeniu. Co jednak w sytuacji, kiedy lubimy aktywną zimę? Czy mamy odpuścić sobie wyjazd na narty, żeby nie zniszczyć włosów? Jak dbać o włosy zimą?

Pielęgnacja włosów podczas zimowych wyjazdów na narty lub deskę znacząco różni się od standardowych metod zimowej pielęgnacji. Przedstawiamy kilka podstawowych zasad ochrony włosów w trakcie sportów zimowych, dzięki którym możemy uchronić nasze włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi i tymi, które są związane z niekorzystnymi warunkami na stoku. Warto je zapamiętać, aby nie zniszczyć włosów na nartach.

1. Dobierz odpowiednią na stok fryzurę!

Na nartach nie musisz mieć perfekcyjnych loków opadających kaskadami na ramiona. Na głowę zakładasz grubą czapkę lub kask, więc uczesz się tak, aby zapewnić sobie wygodę. Najlepiej ukryć całe włosy pod kaskiem lub czapką, bo unikamy w ten sposób zagrożenia uszkodzeniami mechanicznymi i odgradzamy nasze włosy od czynników szkodliwych (m.in. wiatru, śniegu, mrozu, słońca). Odpowiedni na stok będzie warkocz, najlepiej dobierany, który ściśle zbierze włosy. Warto dodatkowo ukryć go pod kurtką lub bawełnianym kominem/szalikiem.

2. Zastosuj na włosy ochronne silikony!

Na co dzień unikamy silikonów w produktach do włosów, ponieważ mogą znacząco obciążać pasma. O ile w codziennej pielęgnacji to się sprawdza, o tyle w trakcie sportów zimowych nasze włosy są narażone na ocieranie (np. pod czapką), wzajemne tarcie, targanie, szarpanie itp. Przyda im się ochronna warstwa serum silikonowego. Warto postawić na produkt z lekkim silikonem, który nie przetłuści włosów, ale zapewni im wygładzenie i ochronę przed uszkodzeniami.

3. Do mycia używaj delikatnych szamponów!

Skóra głowy w trakcie aktywności fizycznej poci się i włosy przetłuszczają się dużo szybciej. Na koniec każdego dnia na stoku, kiedy zdejmiemy grubą czapkę, naszym oczom ukazują się oklapnięte, przetłuszczone i nieświeże włosy, które trzeba umyć. W trakcie zimowych wyjazdów myjemy włosy częściej, a więc używajmy w tym celu delikatnych produktów myjących, które nie wypłukają wszystkich składników odżywczych z włosów.

4. Nawilżaj włosy maską lub odżywką!

Częściej przetłuszczające się włosy, które są jednocześnie przesuszone od wiatru, mrozu i odbijającego się od śniegu słońca, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Warto zadbać o dobre odżywienie i nawilżenie obciążonych włosów. Wieczorem, po męczącym dniu na stoku, nałóż na włosy nawilżającą maskę, odżywkę lub olejek i przytrzymaj produkt na włosach nieco dłużej niż zwykle.