Velaterapia. Jakie efekty daje przypalanie włosów świecą?

Velaterapia to metoda o stale rosnącej popularności, która przywędrowała do nas wprost z Brazylii. Polega na wypalaniu rozdwojonych końcówek włosów przy pomocy płomienia świecy. To zabieg, który może wzbudzać pewne obawy. Czy velaterapia włosów jest bezpieczna? Brazylijki o bujnych i gęstych fryzurach są tym zabiegiem zachwycone.

Brazylię uznaje się za światową stolicę kosmetologii.

To właśnie brazylijskie kobiety testują różne innowacyjne techniki upiększające. Mają szczególnie spore pole do popisu, ponieważ ich włosy z natury są bardzo gęste i grube. Velaterapia z tygodnia na tydzień zyskuje tam coraz większą popularność i powoli zaczyna pukać również do europejskich drzwi. Efekty tego zabiegu można na razie podziwiać na włosach brazylijskich aniołków Victoria’s Secret, np. Isabeli Fontana i Barbary Fialho. Modelki regularnie stosują wypalanie końcówek płomieniem, a patrząc na ich zadbane włosy można pozazdrościć efektu tego zabiegu.

Brazylijskim aniołkiem, który szczególnie upodobał sobie velaterapię, jest modelka polsko-włoskiego pochodzenia, Alessandra Ambrosio. Wypalaniem końcówek chwali się nawet na swoim koncie na Instagramie, gdzie zamieszcza zdjęcia z zabiegów. Promowanie velaterapii w taki sposób ma zachęcać do pogłębiania wiedzy na temat mniej standardowych zabiegów. Alessandra zapewnia, że przypalanie włosów ma same zalety. Jakie?

Velaterapia ma przede wszystkim eliminować rozdwojone końcówki. Mokre włosy dzieli się na cienkie pasma, które zwija się wokół własnej osi i przypala płomieniem świecy trzymając cały czas naciągnięte. Wszystkie wystające, niesforne i rozdwojone końcówki zostają opalone. Po opaleniu włosy trzeba przyciąć, żeby pozbyć się zwęglonych końcówek. Ostatnim etapem jest nałożenie odżywczej maski i opcjonalne zastosowanie sauny dla włosów. Zwolennicy velaterapii twierdzą, że ogień otwiera mieszki włosowe, dzięki czemu cała kuracja odżywiająca jest wówczas o wiele skuteczniejsza.

Nadal niewiele wiemy na temat velaterapii, bo nie jest ona jeszcze tak popularna w Europie. Trudno przewidzieć konsekwencje tego zabiegu na włosach innego typu lub w dłuższej perspektywie czasu. Warto wspomnież, ż trycholodzy odradzają velaterapię i do tego rodzaju eksperymentów z włosami podchodzą sceptycznie.