Olejowanie to na tyle popularna metoda pielęgnacji włosów, że zyskuje coraz więcej zwolenników, a wraz z nimi pojawiają się pytania. Jak olejować? Jaki olej wybrać? To najczęściej pojawiające się w sieci pytania na temat olejowania włosów, a wokół nich krąży wiele podobnych. W poniższym kompendium zawieramy zwięzłe odpowiedzi na najpopularniejsze z wątpliwości.
Od czego zacząć olejowanie?
Pierwszym krokiem w olejowaniu powinno być określenie stanu naszych włosów, ponieważ to pozwoli nam na wybranie odpowiedniego do pielęgnacji oleju. Następnie należy zaopatrzyć się w olej i zapoznać z metodami olejowania. Zanim przystąpimy do pierwszego zabiegu, warto wykonać też próbę uczuleniową, aby wykluczyć ewentualne złe działanie oleju na naszą skórę.
Jaki olej będzie dobry dla moich włosów?
Zasada jest prosta. Oleje roślinne bogate w kwasy wielonienasycone są odpowiednie dla włosów wysokoporowatych (zniszczonych), dla niskoporowatych (zdrowych, lśniących) poleca się kwasy nasycone, natomiast oleje z kwasami jednonienasyconymi poleca się dla włosów średnioporowatych (normalnych). Wystarczy określić porowatość swoich włosów, aby dobrać idealny olej, chociaż jego działanie przetestujemy dopiero w praktyce.
Gdzie kupić olej do włosów?
Najbardziej popularne oleje roślinne znajdziemy w każdym sklepie, gdzie dostaniemy wszystkie spożywcze oleje np. słonecznikowy, oliwę z oliwek, rzepakowy, lniany, kokosowy albo z pestek winogron. Niektóre z czystych olejów roślinnych można kupić w aptece np. olej rycynowy lub arganowy. W drogeriach dostępne są najczęściej mieszanki olejów roślinnych. Mimo wszystko wygrywa internet, gdzie kupimy wszystkie oleje, jakie tylko są produkowane – czy to na stronach producentów, w internetowych drogeriach, od dystrybutorów, czy na aukcjach.
Ile oleju nakładać na włosy?
Nie ma ograniczeń w ilości nakładanego na włosy oleju, ale nie należy przesadzać z jego ilością. W zależności od konsystencji wystarczające będzie kilka kropli lub nawet dwie łyżki stołowe (zaleca się nie wykraczać poza 4 łyżki stołowe dziennie). Ważne, żeby na włosy zaaplikować tyle oleju, aby mógł się wchłonąć, nie obciążył włosów i łatwo było go zmyć.
Czy olej nakładać tylko na skórę, czy na włosy także?
Aplikacja oleju uzależniona jest od tego, jaki olej mamy zamiar zastosować. Ciężkie oleje lub mieszanki zaleca się wmasowywać wyłącznie w skórę głowy, natomiast lżejsze sprawdzą się także na całej długości włosów. O tym, jak aplikować konkretny olej, można przeczytać na etykiecie, na stronie producenta lub na sprawdzonych stronach internetowych.
Jak olejować włosy?
Olejowanie to zabieg pielęgnacyjny, który można wykonywać na wiele sposobów. Roślinne oleje można aplikować na suche, mokre lub lekko wilgotne włosy, a zabieg wykonywać przed myciem, po myciu lub jako sposób na wykończenie fryzury. Wiele na temat metod olejowania można znaleźć w internecie, więc warto wybrać sposób idealny dla siebie.
Jak długo trzymać olej na włosach?
Naturalne oleje roślinne są o tyle bezpieczne, że nie ma żadnego czasowego ograniczenia ich aplikacji. Włosy można olejować tuż przed myciem, ale im dłużej olej pozostanie na włosach, tym więcej czasu będą miały składniki odżywcze, aby wniknąć w strukturę włosa. Olej można zostawiać na głowie nawet na całą noc.
Po czym poznać, że olejowanie skutkuje?
To proste. Jeśli włosy są widocznie gładsze, zdrowsze, żywsze i wyglądają lepiej niż przed olejowaniem, to znak, że olejowanie skutkuje. Efekty olejowania powinny być zauważalne już po tygodniu stosowania, choć to standardowo zależy od osobistych predyspozycji.
Jakie są metody olejowania włosów?
Mamy trzy podstawowe metody olejowania włosów, które można dowolnie łączyć. Olejowanie na sucho polega na nakładaniu olejków na suche włosy, przeważnie przed ich umyciem. Można to zrobić też po ich wysuszeniu np. w ciągu dnia dla dodania blasku lub ułatwienia rozczesywania. Drugie jest olejowanie na mokro, które wykonuje się na wilgotnych włosach. Można je zmoczyć przed umyciem albo nałożyć olej na włosy po ich umyciu i osuszeniu z nadmiaru wody. Zostaje jeszcze olejowanie w misce. Olejki można też dodawać do innych produktów pielęgnacyjnych lub robić na ich bazie domowe kosmetyki np. olejkowe mgiełki do włosów.
Jakie są najpopularniejsze oleje do włosów?
W kosmetyce zdecydowanie króluje olej arganowy, luksusowy olej o działaniu regeneracyjnym. Bardzo popularny jest również olej kokosowy lub orientalne olejki z Indii. Inne z częściej wybieranych olejów to m.in. olej makadamia, olej migdałowy, olej słonecznikowy, olej winogronowy, olej rycynowy, olej sezamowy, olej lniany itp. Jest to jednak tylko niewielka część wszystkich olejów, jakie są dostępne, gotowe olejki do włosów znajdziecie tutaj – olejki do włosów
Czy olejowanie włosów może zaszkodzić?
Absolutnie nie. Olejowanie włosów to całkowicie naturalna metoda pielęgnacji. Oleje do włosów są bezpieczne, a jedynie mogą nie przynieść pożądanego efektu. Na pewno nie pogorszą stanu włosów, nawet jeśli nałożymy ich trochę za dużo.
Czym skutkuje dobranie złego oleju do włosów?
Wybór oleju do rodzaju włosów jest ważny, bo warunkuje skuteczność zabiegu. Dopasowany olejek spełni swoją funkcję, poprawi kondycję włosów i wyeliminuje wszystkie problemu. Nieodpowiedni olej może je natomiast spotęgować tzn. zwiększyć puszenie suchych włosów, zmatowić je, obciążyć lub utrudnić rozczesywanie. Nigdy nie zaszkodzi im jednak trwale.
Jak rozpoznać swój rodzaj włosów?
Włosy mają różną porowatość. Najłatwiej sprawdzić ją wykonując test ze szklanką wody, choć bardziej pewne wyniki daje po prostu wizyta u trychologa (lekarza od włosów). Wyrywamy jeden ze swoich włosów i wydzielamy krótki odcinek, który wrzucamy do czystej wody. Włos, który tonie bardzo szybko jest zniszczony i brakuje mu nawilżenia. Włos utrzymujący się na powierzchni wody jest zdrowszy i trzeba mu zapewnić ochronę.
Czemu olej kokosowy nie nadaje się do włosów zniszczonych?
Błędnie uznaje się olej kokosowy za remedium na problemy z włosami zniszczonymi. W sieci możemy wyczytać wiele na temat właściwości nawilżających i regenerujących tego oleju. Tak naprawdę nawilża jedynie pośrednio poprzez zapobieganie utracie wody. Ze względu na zdecydowaną przewagę kwasów tłuszczowych nasyconych nadaje się do włosów niskoporowatych, czyli tych zdrowszych.
Jaki sposób olejowania włosów jest najskuteczniejszy?
Wszystkie metody olejowania włosów są skuteczne. Najbardziej intensywne działanie zapewnia olejowanie włosów na mokro na noc, a najbardziej równomierne rozprowadzenie olejów na włosach daje olejowanie w misce.
Co to jest porowatość włosów?
Porowatość włosów to stopień zniszczenia osłonki włosa, która zbudowana jest z kilku warstw nachodzących na siebie łusek. Znaczne odchylenie łusek od rdzenia włosa oznacza, że porowatość jest wyższa. W praktyce taki włos jest szorstki, sztywny i słabo chroniony.
Jaką mogę mieć porowatość włosów?
Wyróżniamy trzy porowatości włosów – niską, średnią i wysoką. Włosy niskoporowate są proste, ciężkie, trudne w stylizacji, gładkie i raczej zdrowe. Włosy wysokoporowate są maksymalnie zniszczone, wysuszone, rozdwajają się, łamią, są matowe, szorstkie, sztywne i pozbawione blasku. Włosy średnioporowate są pośrodku, ale ich stan może się pogorszyć.
Jaki związek z olejami ma porowatość włosów?
Oleje o różnej zawartości kwasów tłuszczowych odpowiadają innym typom włosów. Jeśli mamy włosy niskoporowate to olejowanie ich musimy wykonywać wyłącznie masłami roślinnymi, które mają więcej nasyconych KT. Dla włosów średnioporowatych lepsze będą oleje z jednonienasyconymi KT, a dla wysokoporowatych te o większej zawartości wielonienasyconych KT. Stąd porowatość włosów jest bardzo ważna w przypadku olejowania.
Ile kosztują oleje do włosów?
Cena olejów do włosów zależy od tego, jaki olej chcemy kupić. Te z pospolitych roślin, których wytłaczanie nie jest czasochłonne, będą tańsze. Natomiast egzotyczne olejki takie jak arganowy, marula lub makadamia kosztują więcej. Najdroższy olej na świecie to olejek z róży damasceńskiej.
Jak działają oleje do włosów?
Właściwości olejków do włosów mogą zaskoczyć. Naturalne oleje, zwłaszcza te tłoczone na zimno i nierafinowane, działają naprawdę kompleksowo. Nawilżają, odżywiają, wzmacniają, regenerują, nabłyszczają, wygładzają i rozwiązują wiele problemów. Wśród nich znajdziemy oleje na porost włosów oraz takie, które eliminują łupież, ograniczają przetłuszczanie się włosów, ochraniają przed wysoką temperaturą, działają jak filtr UV itd.
Czy oleje do włosów mogą przyspieszać wzrost?
Jak najbardziej. Regularne stosowanie olejków na skórę głowy połączone z masażem może przyspieszyć wzrost włosów, a także uaktywnić uśpione dotychczas cebulki. Olejowanie często skutkuje pojawieniem się „baby hair”. Najpopularniejsze oleje na porost włosów to olej rycynowy, olej amla i indyjski olejek brahmi.
Czy mogę olejować włosy, kiedy mam łupież?
Olejowanie włosów jest wskazane w różnych problemach skórnych, także w przypadku łupieżu. Odpowiednio dobrany olej (np. olej z sosny syberyjskiej) reguluje pracę gruczołów łojowych, ogranicza nadmierne wydzielanie się sebum, działa przeciwgrzybicznie i antybakteryjnie, a w konsekwencji eliminuje problem łupieżu.
Czy są jakieś przeciwwskazania do olejowania?
Jedyne przeciwwskazanie to uczulenie na konkretną roślinę np. w przypadku uczulenia na orzechy nie zaleca się stosowania oleju z orzechów laskowych lub włoskich. Poza tym nie ma innych przypadków, w których nie można używać olejów. Poleca się je nawet w pielęgnacji wrażliwej, dziecięcej skóry.
Czy można używać olejów w ciąży?
Tak. Kobiety ciężarne i karmiące mogą używać olejów wewnętrznie i zewnętrznie. Wręcz zaleca się wymianę kosmetyków z konserwantami i syntetycznymi składnikami na naturalne oleje. Niektóre z nich mogą zapobiegać powstawaniu rozstępów i przebarwień skórnych.
Czy to prawda, że olej przyspiesza suszenie włosów?
Oleje do włosów mogą skracać czas suszenia się włosów, dlatego że tłuszcze nie łączą się z wodą. Kiedy olejek wchłaniany jest do włosów gruntownie wypycha wodę zatrzymaną w ich wnętrzu. To dlatego włosy po olejowaniu schną szybciej, a ciepło suszarki tylko polepsza absorpcję olejku. W ten sposób można skrócić czas suszenia się włosów nawet o 50%.
Czemu oleje do włosów są lepsze od odżywek?
Skutecznym zamiennikiem odżywek, masek i balsamów do włosów są naturalne oleje. Działają nie tylko powierzchownie, ale regenerują i wzmacniają włosy od wewnątrz. Ich działanie jest bardziej intensywne, a ich regularne stosowanie może poprawić kondycję włosów na stałe. Poza tym są dużo bezpieczniejsze i bardziej dopasowane do struktury naszych włosów.
Czy w olejach są silikony, parabeny i alkohole?
Jeśli mówimy o czystych, naturalnych olejach z pierwszego tłoczenia – nie. To produkty całkowicie wolne od szkodliwych substancji. Zawierają natomiast sporo witamin, minerałów, kwasów tłuszczowych, fitosteroli, a czasami skwalen i inne korzystne dla zdrowia substancje. Silikony, parabeny lub alkohole mogą być obecne w mieszankach olejków do włosów różnych firm, dlatego warto sprawdzać składy produktów przed ich zakupem.
Czy olejki do włosów równoważą poziom pH skóry głowy?
Większość naturalnych olejów do włosów pod względem składu jest bardzo podobne do naturalnej budowy ludzkiej skóry. Z tego względu świetnie wchłaniają się we włosy, mogą odbudowywać naturalną barierę wodno-lipidową naskórka, regulować poziom wydzielania się sebum, a także korzystnie wpływać na pH naszej skóry.