Ziołowy specyfik DIY: mgiełka na przetłuszczające się włosy

Jednym z najczęstszych problemów z włosami jest ich nadmierne przetłuszczanie się. Tuż obok łupieżu i łysienia jest to jedno z bardziej kłopotliwych schorzeń skóry głowy. Nadmierne wydzielanie sebum można ograniczyć. Domowe sposoby na przetłuszczanie się włosów są łatwe do zastosowania. Sprawdź, co możesz zrobić w tej sprawie!

Przetłuszczanie się włosów to naturalny proces, który zmusza nas do regularnego mycia włosów. Problem zaczyna się w momencie, kiedy włosy przetłuszczają się zbyt często, a nasza skóra produkuje za dużo sebum. Przyczyn tego kłopotliwego i wstydliwego schorzenia jest kilka. Włosy mogą przetłuszczać się nadmiernie ze względu na:

  • zmiany hormonalne w organizmie,
  • długotrwałe problemy z włosami np. łupieżem,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • nieprawidłowy dobór produktów do pielęgnacji,
  • zbyt rzadkie i nieregularne mycie włosów.

Nieważne, czy nadmierne przetłuszczanie się włosów to wynik naszego błędu, czy po prostu funkcjonowania organizmu. Nie ma też znaczenia, czy mamy do czynienia z włosami tłustymi na całej długości, czy tylko w okolicach skóry głowy. Problem trzeba rozwiązać.

Mgiełka do włosów z mydlnicy lekarskiej

Skuteczny sposób na przetłuszczające się włosy to domowa mgiełka, która zawiera wszystkie niezbędne włosom składniki. Potrzebujemy do niej korzenia mydlnicy lekarskiej – popularnej rośliny wieloletniej, którą uprawia się na rabatach i w ogrodach ze względu na delikatne kwiaty. Oprócz walorów ozdobnych mydlnica lekarska na włosy sprawdza się idealnie, ponieważ jej korzeń zawiera sporo saponin, węglowodanów, glikozydów i soli mineralnych.

Czego potrzebujemy do zrobienia mgiełki?

  • 1 łyżka suszonego (lub świeżego) korzenia z mydlnicy,
  • 1 szklanka czystej wody,
  • 30 kropli konserwantu np. FEOG (opcjonalnie).

Jak zrobić mgiełkę na przetłuszczające się włosy?

Korzeń mydlnicy lekarskiej zalewamy wodą i gotujemy na wolnym ogniu przez około kwadrans. Po tym czasie odstawiamy przygotowany wywar na bok, aby przestygł. Chłodny wywar z mydlnicy lekarskiej przecedzamy. Dodajemy opcjonalnie konserwant, który zapewni dłuższą świeżość kosmetyku. Mgiełkę przelewamy do butelki z atomizerem.

Jak używać mgiełki do włosów z mydlnicy?

Najlepiej od razu po umyciu włosów i osuszeniu ich ręcznikiem, spryskać mgiełką skórę głowy. Omijamy włosy na całej długości. Zostawiamy do wyschnięcia, bo mgiełka do włosów przetłuszczających się nie wymaga spłukiwania. Nie wmasowujemy produktu w skórę, bo masaż mógłby pobudzić gruczoły znajdujące się w skórze do wzmożonej produkcji łoju.