Pielęgnacja a rodzaj włosów. Wybierz najlepsze dla siebie kosmetyki.

Normalne, suche lub przetłuszczające się. Niezależnie od rodzaju włosów powinnaś postawić na kompleksową pielęgnację. Wybieraj takie kosmetyki, które poradzą sobie z łupieżem, zniszczonymi pasemkami lub podrażnioną skórą głowy. Sprawdź, jakich produktów używać, aby mieć zdrowe włosy.

Jakie znasz rodzaje włosów?

Wszystkie włosomaniaczki i fryzjerzy wyróżniają włosy: normalne, przetłuszczające się, suche, mieszane, z łupieżem oraz farbowane i zniszczone. Każdy z nich wymaga zupełnie innej pielęgnacji i stosowania różnych produktów. Dlaczego włosy niektórych są piękne i zdrowe, a innych – uszkodzone i wymagające leczenia dermatologicznego? Wpływ mają na to liczne czynniki zewnętrzne, które naruszają naturalną barierę ochronną włosów i skóry głowy. Poprzez ubytki w tej otoczce przedostają się szkodliwe substancje i mikroorganizmy. To właśnie one przyczyniają się do utraty blasku, wypadania, łamania lub blaknięcia koloru. Jak zatem dbać o włosy?

Włosy normalne należy myć co dwa lub trzy dni. Są miękkie w dotyku, lśniące i gładkie. Łuski włosowe ściśle przylegają do rdzenia włosa, zabezpieczając tym samym jego wewnętrzne struktury. Takie pasemka są zdrowe, mocne i piękne. Włosy przetłuszczające się wymagają codziennego oczyszczania. Dlaczego? Zalegające na ich powierzchni sebum, kurz, brud powodują namnażanie się bakterii, które mogą doprowadzić do powikłań dermatologicznych. Stosowanie odpowiednich produktów pomoże ci także uregulować pracę gruczołów łojowych. Włosy suche wyglądają na czyste; są jednak pozbawione połysku, nawilżenia i składników odżywczych. Są szorstkie w dotyku, trudno jest je wymodelować i bardzo łatwo uszkodzić. W pielęgnacji włosów mieszanych należy połączyć kosmetyki przeznaczone do włosów przetłuszczających się i suchych. Włosy z łupieżem należy myć nawilżającym lub oczyszczającym szamponem. Wybór preparatu zależy od rodzaju łupieżu: suchego lub tłustego. Farbowane i zniszczone włosy powinno się pielęgnować regenerującymi preparatami, zapobiegającymi wypadaniu, rozdwajaniu końcówek i łamaniu.

Jakie kosmetyki będą najlepsze dla twoich włosów?

Stosuj produkty na bazie naturalnych składników: ziołowych wyciągów, ekstraktów z owoców, olejków kosmetycznych. Wybieraj takie kosmetyki, w których znajdziesz wiele witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych. Zrezygnuj ze stosowania preparatów z zawartością SLS, PEG, parabenów, silikonów, sztucznych barwników i substancji zapachowych. Pomocne mogą okazać się szampony, balsamy, olejki, sera, eliksiry. Jeżeli zawierają ekstrakty z pokrzywy, rumianku lub łopianu, w ich składzie znajdują się cynk, aloes i olejek arganowy, koniecznie je wypróbuj. Na pewno nie pożałujesz!